Kaip laimėti bylą prieš teismų sistemą? (0)

Paskelbta 2015 Liepos 23 d.

Pradėti reikia nuo to laiko, kada dar mokyklos laikais svajojau būti teisininku ir studijuoti teisės universitete. Svajonė buvo aiški, kurią išpildyti norėjosi tam, kad padėti žmogui, pasitarnauti visuomenei. Be abejo, net nebuvo jokio įtarimo apie egzistuojančią "sistemą", kuri verčia įsitraukti ir per laiką praryja net ir geriausius teisininkus, metų advokatus, teismo pirmininkus.

Aišku daug kas pamanys, kad ši tema yra nuvalkiota, tačiau kas iš skaitytojų pasigirs, kad bent kažką padarė, kad sistema, ryjanti mūsų teisėsaugą ir teisėtvarką išsivalytu. Todėl šis laiškas yra tiems, kurie dar neprisidėjo, bet prisidės prie to ir tiems, kurie jau darė, bandė, tačiau vis atsitrenkia į visokiausių tarnybų ir Prezidentūros tvirtai užvertas akmenines duris, kurių raktas, kaip kartais atrodo, yra išmestas arba pamestas.

Esu praktikuojantis teisę nuo 2008 metų ir ne itin ilgas, bet ir jau netrumpas teisminės ir teisinės praktikos bagažas pamažu ima slėgti. Be abejo, slėgti ima ne krūvis ir nenoras, bet ima slėgti kas kartą bandymas pateisinti Lietuvos teismų sistemą aiškinant klientams, kad teisingumas šį kartą Jūsų byloje pasiliko kažkur anapus. 

Be abejo, atsiras tokių, kurie puls sakyti, kad reikėjo geresnio advokato, ne teisininko. Tačiau iš karto noriu paklausti, kas yra geras advokatas? Kalbų lygyje esu girdėjas įvairių atsakymų: "tas kuris su daugiausia teisėjų pirtyje sėdi", "tas, kuris daugiausia teisėjų pažįsta", tačiau neteko girdėti nė vieno varianto, pavyzdžiui: "tas, kuris puikiai išmano teisės taikymą". Keista, kad praėjus 25 nepriklausomybės metams dar šiandien metų advokato vardus gauna geriausi advokatai, kuriuos užkulisiuose nepersonalizuotai apibūdina kaip turinčiais daugiausia draugų teisėjų.

Deja, tačiau mano patirtis rodo, kad teisingumą ryja Lietuvos rykliai - teisininkai, teismo primininkai, prokurorai (aišku, ta informacija paremta viešai spaudose pasirodžiusiais straipsniais, jei kam kils noras persekioti mane už atvirlaiškį, paremta ir mano asmenine patirtimi). Ji formuojasi be abejo ne dalyvavimu sistemoje, bet nuolatos antausių gavimu iš tos sistemos bylos, kuriose akivaizdi tiesa yra tiesiog palaidojama ir nėra jokio „way out“ ją iškelti į dienos šviesą.

Geriausias matyt antausis atitektų dvejoms įstaigoms: arba iš STT gautas atsakymas į skundą dėl galimos korupcijos: "nepakanka įrodymų, todėl nieko nedarysime", arba iš Prezidentūros gautas atsakymas „ačiū už pilietiškumą, persiuntėme skundą nagrinėti pagal kompetenciją (tai įstaigai, dėl kurios pateiktas skundas). Man kaip kažkiek kramčiusiam teisės knygas kyla klausimas, kas turi rinkti įrodymus ir nagrinėti skundus? Aš ar STT tyrėjas, gavęs informaciją ir ją patikrinęs, Prezidentūra ar ta įstaiga, dėl kurios skundas yra pateiktas? Šie klausimai jau yra seniai atsakyti lietuviško „teisinio elito“ neoficialiuose pokalbiuose, diskusijose, forumuose apie žmogaus teises, tačiau de jure tokie dalykai niekada nebuvo iškilę viešumoje (bent man nežinoma) ir toliau taikomi metodai kaip atkratyti visuomenės skundus ir jos norą kažką realiai pakeisti Lietuvoje.

Be abejo, matydamas dar šiandien situaciją, kada Prezidentūra aiškiai pasisako apie teismų nepriklausomumo principą, skaidrų teisėjų paskyrimą bylose, niekaip nesuprantu, kas atsitiko gero po šių reformų, jeigu teismų bylose teisėjų skirstymo tvarkoje galima bet kurioje stadijoje, esant bylos teisėjui komandiruotėje, mokymuose, ligoje, atostogose, neapmokamose atostogose, laisvo dienoje, teismo pirmininko įsakymu paskirti laikinai einantį teismo primininką, kuris paskirs tą patį tikrąjį teismo pirmininką į bylą ir jis ims šeimininkauti kito teisėjo byloje, kol pastarasis nieko net neįtardamas atostogauja. Tačiau čia yra ne pati blogiausia pusė, blogesnis dalykas yra tas, kad save į bylą pasiskyręs teisėjas savo įsakymu realiai yra pirmininkas, todėl kas galite parodyti, kuris teisėjas turės drąsos prieštarauti pirmininkui, naikinti tokius jo sprendimus ar nutartis ir atstatyti teisingumą?

Tikrai palengvėjo, kadangi susidėliojau gerai mintis, kad laimėti bylą prieš teismą yra neįmanoma.

Pagarbiai,
Laimonas Jakas
VšĮ „Karių teisių gynimo centro“ vadovas

Lankytojų komentarai

Komentarai neberodomi, nes nebeaktualūs

Puslapis kraunasi...